Trafikskolor i Umeå
RSS icon Home icon
  • Fixa med bilen själv

    Posted on december 12th, 2016 Prof. Marlee Jacobs PhD No comments

    Vissa av oss med bil klarar detta att skruva och fixa med bilen själv medans andra har ingen aning om hur man ska göra utan får lämna in bilen på verkstad varje gång det måste åtgärdas något. change-oilAtt har förmånen att kunna hålla på med sin egen bil har många fördelar, det spara en del pengar då man slipper lämna in och betala för verkstadskostnader. Man kanske kan upptäcka fel på bilen innan det händer något allvarligt och kan åtgärda problemet innan det blir ett jättestort problem. Det är idag enkelt att handla reservdelar på nätet, kolla in Mekster som säljer allt från motorolja till styrväxlar.Det är ju inte varje dag man behöver byta ut reservdelar på bilen utan det som oftast görs är ju vanlig service och det är en del att tänka på när man servar sin bil. Motormännens Riksförbund ger bra råd och tips oavsett om du är lekman på området bilmek eller om du är jätteduktig på att skruva i din bil. Att byta olja och fixa annat smått och gott kan i princip de flesta göra själva och om du är osäker så be någon om hjälp de första gångerna så att du lär dig.Har man en något äldre bil och nybilsservicen har gått ut så kan det vara värt att fixa servicen på bilen själv. Det är oftast inga stora problem med att fixa det själv utan efter några gånger så fixar man detta galant. Teknikens Värld skriver i en artikel om detta som kan vara värt att läsa.