Trafikskolor i Umeå
RSS icon Home icon
  • Just tagit körkortet – bra att veta

    Posted on maj 20th, 2016 Prof. Marlee Jacobs PhD No comments

    Med ett brännhett nytt körkort i plånboken, infinner sig känslan av frihet, då man kan sätta sig ensam i en bil och köra i stort sett vart man vill.Woman in carDe första två åren har du dock körkortet på prov, en så kallad prövotid. Om du av någon anledning tappar ditt körkort under denna tid så måste förarprovet göras igen för att få tillbaka kortet. Skulle du under prövotiden utöka ditt kort med till exempel BE- behörighet eller C- behörighet så förläng inte prövotiden.Även om du känner dig fullärd när du fått ditt körkort, så är det bra att underhålla dina kunskaper och att köra bil är bästa sättet. Kör i städer med mycket trafik och enkelriktat, utsätt dig för situationer där du behöver vara skarp och lugn. Åk på långtur och njut av din nyvunna frihet.Ta för vana att kolla runt på din bil och se om det finns bra med luft i alla däck och att däckmönstret är ok. Kolla att du har spolarvättska, speciellt på vintertid då blött kan skvätta upp på rutan av till exempel is och salt, som bildar en vit hinna på rutan. Och kolla oljan regelbundet, då bilen blir obrukbar utan och det blir dyra reparationskostnader.