Trafikskolor i Umeå
RSS icon Home icon
 • Byta till vinterdäck

  Posted on december 9th, 2015 Prof. Marlee Jacobs PhD No comments

  Som bilägare behöver du följa vissa regler – inte bara i trafiken. Du ska exempelvis byta däck varje år. Det första du behöver veta är att bytet till vinterdäck ska ske 1 december, och att de behöver sitta kvar till 31 mars vid vinterväglag. Eftersom vinterdäck sliter på vägarna vill Transportstyrelsen inte att bilägare använder sina vinterdäck i onödan. Du väljer själv om du vill ha dubbade eller odubbade vinterdäck. Dock gäller lite olika datum för dubbade och odubbade vinterdäck.shutterstock_271586231Du kan enkelt köpa vinterdäck med och utan dubbar direkt på nätet. Här hittar du ett stort utbud av däck och det är bekvämt att handla online då du snabbt kan jämföra priser. För att enkelt hitta däck som passar till just din bilmodell kan du skriva vilken dimension på däcken du letar efter.När du väl hittat bra däck till bilen behöver du kolla att mönsterdjupet stämmer. Enligt Transporstyrelsen ska mönsterdjupet vara minst tre millimeter. Eftersom däcken slits med tiden gäller det att alltid kolla mönsterdjupet när du byter däcken.

  Så här gör du:

  För att byta däcken själv behöver du ha:

   • Fälgkors eller fälgnyckel
   • Kopparpasta och pensel
   • Domkraft
   • Stålborste

  Parkera din bil där marken är plan. Dra åt handbromsen ordentligt och ta av eventuella navkapslar. Lossa sedan alla bultar som sitter i hjulen. Du ska inte ta loss dem helt och hållet. Nu är det dags att höja upp bilen med hjälp av domkraften. I instruktionsboken kan du se exakt vart du ska sätta domkraften. Pumpa sedan upp bilen till lagom höjd. Nu tar du av bultarna helt och hållet och tar loss däcken. Märk upp vilket däck som är vilket. Nu använder du din stålborste där bultarna satt. Sätt fast den nya däcket och ta en av bultarna. Du ska pensla på lite kopparpasta på bulten och fästa dem diagonalt för att sedan skruva fast bultarna ordentligt. Det sista du gör när däcken är på plats är att kolla lufttrycket i däcken.